Употребата на думата корпус във военния език е използвана за първи път от Наполеон Бонапарт през 1805 г. В днешната френска армия има няколко действащи корпуса, всеки от които се оглавява от корпусен командир. И за да разберем значението на последния, първо трябва да схванем значението на думата корпус, която се е превърнала в общоприет език в армията.
Какво е корпус?
Източник: pexels-pixabay
Армейският корпус или просто корпус е голямо военно формирование, съставено от няколко полка, например артилерийски или пехота. Те варират в зависимост от корпуса като цяло и всяка държава има различни такива.
Наистина, военните части не са идентични за всички нации. Второ, тези полкове се състоят от подразделения, специализирани в определена военна област, като батальони или роти, които са по-малки формирования. Естествено, войниците в тези формирования са тези, които изпълняват възложените им мисии. Всъщност войниците като цяло следователно са основният организъм, който съставлява един полк.
Забележете, че всеки полк е подразделение, което се администрира само и е независимо от други полкове в същия корпус. Заедно те образуват един армейски корпус. И накрая, въоръжените сили (армия, военновъздушни сили…) имат няколко.
Командирът на корпус: определение и роля
Източник: БГНЕС: pexels-carmen-attal
По проста дефиниция командирът на корпуса се нарича корпусен генерал, този, който командва тази част.
Той е отговорен както за командването, така и за администрацията. В резултат на това всички военни единици имат корпусен командир. Генерал-лейтенантът е генералният офицер в рамките на военната сила. Той е най-старшият генерал след армейския генерал. За първи път това звание е създадено на 17 март 1921 г., но указът за него е написан на 6 юни 1939 г.
В някои англосаксонски страни и Германия това звание е заменено от генерал-лейтенант, който е над дивизионен генерал. За Франция обаче в йерархията то е поставено между дивизионен генерал и армейски генерал.
Военният знак на шефа на корпуса се състои от четири звезди, подредени в ромб. За френските военноморски сили генерал-корпусът е еквивалент на крилатия вицеадмирал. За военновъздушните сили той е генерал на въздушен корпус. Обърнете внимание, че армейският генерал е равен на адмирал за военноморските сили.
Няколко примера за армейски корпуси и съответните им началници
Източник : pexels-antonio-prado
За да вдъхнете живот на визията на корпуса и неговия лидер, ето няколко примера:
- 5-ти армейски корпус на САЩ : това е корпус на армията на Съединените щати създаден през 1862 г. по време на Гражданската война. След това е разформирован 4 пъти, преди да бъде възстановен окончателно през 2020 г. Този корпус е използван по време на Първата и Втората световна война и Испано-американската война. През 2010 г. той има около 7 дивизии, като например 1ʳᵉ бронирана дивизия или 12-та бойна авиационна бригада. От създаването си досега е бил командван от 44 генерали.
-
1-ви канадски корпус: това е един от двата корпуса в канадската армия, създаден през 1940 г. специално за Втората световна война.
Между другото, той е разформирован непосредствено след края на последната. Четирима шефове на корпуси я ръководят през тригодишния ѝ живот.
- Европейски корпус за бързо реагиране: това е многонационален армейски корпус, създаден през 1992 г. съставен от шест европейски държави, включително Франция, Германия, Белгия, Испания, Люксембург и Полша.
Той е наречен и Еврокорпус, чиято цел е да служи на ЕС, а гарнизонът му е разположен в Страсбург (Франция).
Следващият текст ще обясни Колко военнослужещи има във Франция?“