Самолетоносачите са многофункционални и изключително изгодни устройства. Те позволяват разполагането на бойни самолети и имат феноменална ударна мощ. През цялата си история Франция е разполагала с осем такива кораба.
Това е много важен елемент за френските военноморски и военновъздушни сили. Той дори е основен централен елемент за защита на даден район или за спечелване на война.
But what is an aircraft carrier ; and what are its functions ? В тази статия ще разберем всичко, което трябва да знаете.
Какво представлява самолетоносачът ?
Източник: pexel-pixabay
Самолетоносачът е военен кораб с повърхност, която може да изстрелва изтребители, бойни самолети и хеликоптери. Заради това
прожекционната му палуба е достатъчно дълга и широка, за да побере четиридесет или повече самолета.
Той разполага и с множество много мощни оръжия, способни да водят бойни действия, както и с подводници за най-новите такива.
След това са необходими сто хиляди екипажа, които да го управляват, поддържат и да боравят с оръжията му. За Франция самолетоносачите са под командването на националните военноморски сили, като например военновъздушната група, съставена от самолетоносача Шарл дьо Гол.
Освен всичко друго, корабът е способен да кръстосва морето със скорост 1000 км на ден и може да побере до четиридесет бойни самолета. Имайте предвид, че това се отнася за сравнително скорошни бойни кораби. Не всички самолетоносачи имат еднакви характеристики (видове оръжия, брой преносими самолети и т.н.) или физически характеристики (дължина, ширина, материали и т.н.). Но всички те имат едни и същи функции и мисии.
Предимства на самолетоносача
Източник : pexels-jaxon-matthew-willis
Освен многото си функции и огромната си цена, той е много практичен и предлага много предимства. Всъщност той е политически, военен и стратегически инструмент, с който имат възможност да разполагат само най-могъщите и най-богатите държави.
На първо място, той се използва за десетократно увеличаване на мощта на военновъздушните сили. Тя им позволява да бъдат проектирани навсякъде, където е необходимо. С други думи, това е мобилна, независима въздушна база, но и децентрализирана. Това означава, че изтребителите могат да бъдат изпратени по-бързо на определено място. По време на война военновъздушните сили ще бъдат по-мощни, по-автономни и по-отзивчиви, което означава, че армията ще може да реагира незабавно на заповед или мисия.
На второ място, благодарение на огневата си мощ, тя е способна да защитава бреговете, да участва в морски войни. Особено като се има предвид, че един самолетоносач никога не пътува сам, тъй като е заобиколен от други видове фрегати, известни като военновъздушна група. Тези други кораби осигуряват сигурността и попълването на запасите на самолетоносача.
Накрая, той е способен да изпраща и подводници. Всъщност, освен с фрегати, самолетоносачът пътува и с подводници, чиято цел е да защитават морето и да противодействат на подводни атаки. Военните кораби могат също така да изпращат войници до брега за мисии с помощта на хеликоптер. Той се използва и за попълване на запасите им.
За да обобщим, това е военен кораб, който е въздушна, морска и сухопътна сила, събрани в едно.
Какви са мисиите на самолетоносача ?
Източник: pexel-pixabay
Мисиите на този плавателен съд са много и могат да варират в различните държави, ето ги :
-
Защита на морските брегове и въздушните зони в случай на вражески нападения ;
-
Разгръщане на сили в големи количества и покриване на значителна територия ;
-
Наблюдение на определен район (въздушен, сухопътен и морски) ;
-
Инфилтрация ;
-
Рекогносцировка ;
-
Управление на кризи ;
Какво представлява то?
Източник: pexel-pixabay
За да побере около четиридесет летателни апарата, самолетоносачът се състои от :
-
Доста широка и доста дълга палуба ;
-
Две писти : За излитане и кацане ;
-
Катапулти за изстрелване на самолети необходими за излитане с пълна скорост;
-
Стопиращи нишки за спиране по време на кацане ;
-
Асансьори за придвижване на въздухоплавателни средства ;
-
Един или повече двигатели;
-
От няколко оръжия : картечница, оръдие, ракети, ядрени;
-
От радар ;
-
От предавателна система nbsp;;
-
От хангар за поддръжка и ремонт на съоръженията ;
-
От хиляди военнослужещи.
Характеристиките на самолетоносачите варират в зависимост от приемащите държави.
Следващият текст ще обясни Каква е ролята на военнослужещия: длъжностна характеристика на военнослужещия